Jak wiele potrafią czytniki kodów?

Czytniki kodów to urządzenia, z którymi do czynienia mamy każdego tygodnia, a nawet nie zdajemy sobie z tego kwestii. Niezależnie od rodzaju produktu jaki chcemy nabyć ma on kod kreskowy, który po odczytaniu ujawnia jego identyfikację zrozumiałą dla kasy lub ewentualnie komputera. To, jak działa czytnik kodów nie jest powszechną wiedzą, wobec tego warto ją zapoznać, by przyzwoiciej zrozumieć identyfikowanie produktów.

Prosta instrukcja obsługi czytnika kodów kreskowych
Działanie czytników ugruntowuje się przede wszystkim na wpływaniu czerwonego światła. Emitowane światło laserowe pada na lustro, jakie z kolei przygotowuje wiązkę światła spadającego na kod kreskowy. Spadające światło odbija się od przerw pomiędzy czarnymi paskami kodu kreskowego i wraca z powrotem do wnętrza czytnika. Odbija się ono od wklęsłego lustra (znajdującego się w urządzeniu) oraz przenika do fotodetektora. Urządzenie zmienia światło na impulsy elektryczne, jakie pozostają “przetłumaczone” na język klarowny dla kas i systemów.

Czytnik kodów – typy
Na rynku wolno spotkać się z dwoma podstawowymi rodzajami czytników. Najpopularniejszym oraz przeważnie używany jest czytnik kodów bezprzewodowy. Działa on dzięki wykorzystywaniu działania fal radiowych lub ewentualnie przez sztampowe połączenie bluetooth. Są sporo bardziej mobilne aniżeli przewodowy skaner kodów, bowiem w czasie jego użytkowania nie przeszkadzają żadne kable oraz wolno poruszać się z nim po wielkich magazynach czy hurtowniach. Przewodowy skaner kodów gwarantuje dokładne odczytanie kodów znajdujących się na produkcie i dedykowany jest poniekąd do stanowisk siedzących, jak na przykład sprzedaż w małych sklepach, butikach itp. Należałoby kupować skanery sprawdzonej jakości, innymi słowy na przykład takie jak oferuje marka Hardware for Business. W punkcie sprzedaży wolno odszukać zarówno skanery przewodowe oraz bezprzewodowe wysokiej jakości oraz w należytej cenie.

W jaki sposób niegdyś radzono sobie z katalogowaniem artykułów?
Na powierzchni lat świat poszedł mocno do przodu to naturalnie dzięki używaniu oryginalnych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było technologii, jaka umożliwiłaby identyfikowanie artykułów w parę sekund, a proces ten był żmudny i sporo cięższy. Pewnie wymagał on wielu notatek, poszukiwania danych oraz liczenia. Kod kreskowy to stosunkowo śmiały wynalazek, jednak przeszedł już własną ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora artykułów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, które miało wiele swoich wad. By odczytać kod produkt należało przyłożyć niezmiernie blisko czytnika, jednakże nie zawsze to funkcjonowało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy może wyświetlić wiadomości o artykule nawet z paru metrów zaledwie w kilka sekund.

Branża a czytnik kodów
W zależności od branży powinno wykorzystywać się różne skanery kodów. Przewodowy skaner kodów jak sama nazwa wskazuje ma przewód, który dostarcza zasilania, oznacza to, że sprawdzi się on na mniejszych klasach czy w butikach, gdzie nie należy z nim spacerować. Przewodowe skanery są trochę tańsze i poprawnie sprawdzą się w miejscach o mniejszych wymaganiach. Czytnik kodów bezprzewodowy to bardzo dobry towar do pokaźniejszych firm bądź hurtowni, jakie absorbują się dystrybucją towarów oraz muszą porządnie orientować się w ich identyfikacji. Są praktyczne, poręczne, lekkie oraz przedstawiają informacje o artykule w parę sekund.