Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

  • Home
  • Usługi
  • Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon kogoś bliskiego to zawsze nadzwyczaj zawiłe doświadczenie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się wtedy na sprowadzenie ciała do Polski. Nie ma wobec tego nic paradoksalnego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące chwilowo przepisy zezwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Należałoby pamiętać, iż środek transportu często wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z transportem zwłok ponieść. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nadmiernie duży. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala o wiele ograniczyć koszty.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Wypada pamiętać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy dopuszczalne jest tylko wtenczas, kiedy dopełni się paru formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest także poświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub też wścieklizną – zaświadczenia mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie można sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiego powodu należałoby skorzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy kompetentnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty trzeba zdobyć, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W przypadku przewozu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To właśnie dzięki temu stres równoczesny ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie niepotrzebnie rósł.